مشاوره تحصیلی

در این مقاله میخواهیم در باره مشاوره تحصیلی و نقش والدین در پیشرفت درسی فرزندانشان صحبت کنیم.

هیچ کس توی زندگی نمیتونه ادعا کنه که به همه علوم مسلط هست و به هیچ راهنمایی احتیاج نداره. همه آدم های باید توی مشکلات و فراز و نشیب های زندگی از راهنمایی ها و کمک های دیگران استفاده کنند. معمولا این مشکلات توی سالهای جوانی و نوجوانی خیلی بیشتره و آدمها انتخاب های مهمی رو باید انجام بدهند. با استفاده از مشاوره با آدمهای خبره که قبلا راه های جدید شما رو رفتند، میشه از خیلی از شکست ها و نیمه کاره کار کردن ها جلوگیری کرد. یکی از مواردی که میشه توی اون به صورت حرفه ای مشاوره گرفت، مباحث مشاوره تحصیلی ، برنامه ریزی کنکور و انتخاب رشته کنکور هست. توی این مقاله به اهمیت مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی کنکور خواهیم پرداخت.

۱)    مشاوره تحصیلی برای دانش آموز

استعداد های آدم ها خیلی با هم متفاوته و این چیزها قابل تغییر نیست . اما خداوند هیچ کسی رو بدون استعداد نیافریده. فقط باید اون استعداد و توانایی رو کشف کرد و به سمت اون گام برداشت. مشاوره تحصیلی برای دانش آموزان این کار رو میتونه انجام بده. یعنی هر دانش آموزی با کمک مشاور خودش استعدادهای خودش رو پیدا میکنه و میتونه نقاط ضعف خودش رو هم پوشش بده. در این صورت برای خودش برنامه ریزی کنکور میکنه و در این راه هم مشاور خودش این راه رو خیلی راحت تر میکنه. در نهایت دانش آموز عملکرد بهتری توی کنکور داره و انرژی خودش رو خیلی بهینه تر مصرف میکنه. مشاوره تحصیلی به تلاش ها سمت و سو میده و اتلاف وقت و انرژی رو به حداقل میرسونه. حتی موقع انتخاب رشته کنکور هم این مشاور با دانش آموزش هست و بهترین مسیر شغلی رو براش رقم میزنه.

۲)    مشاوره تحصیلی برای والدین

نقش خانواده توی موفقیت هر دانش آموز به کسی پوشیده نیست. انگیزه ها و علایق هر کسی بیشتر از همه تحت تاثیر خانواده اش هست. حتی به مرور زمان، اهداف فرد توی خانواده شکل میگیره و بهش جهت دهی میشه. اگر خانواده بدون هدف و انگیزه باشه، سرعت عملکرد دانش آموز میتونه کم بشه و حتی بعضی از استعدادهای واقعی فرد از بین بره. برای مشاوره تحصیلی والدین هم برنامه ریزی دقیق و علمی لازم هست. والدین توی فرآیند مشاوره تحصیلی، آموزش های لازم رو می بینند. این مشاوره ها کمک میکنه که فرد بتونه با آرامش کامل مطالعه کنه و دغدغه های خودش رو کاهش بده. در این شرایط عوامل خارجی مثل عدم تمرکز، استرس و … هم تا حدود زیادی حل میشه و تنها مشکل فرد، برنامه ریزی کنکور و انتخاب رشته کنکور میشه که اون هم با کمک مشاوران خبره کاملا قابل حل هست.

۳)    مشاوره تحصیلی در موقع انتخاب رشته

انتخاب رشته کنکور یکی از مسایل حیاتی توی زندگی هر کسی هست. با بعد از سالها تجربه مشاوره تحصیلی ، میبینیم که بعضی اوقات معیارهای بچه ها برای انتخاب رشته کنکور درست نیست. این معیارها به صورت کاذبی جذاب هستند. مثلا الان بحث رشته های گروه پزشکی خیلی داغ هست. این جو بیشتر به خاطر درآمد و جایگاه اجتماعی پزشکان به وجود اومده. الان خیلی از دانش آموزان بدون توجه به استعدادها و توانایی های فردی خودشون میخوان که پزشک بشن. ما موردی رو دیدیم که فرد از خون میترسیده و بعد از تلاش های زیاد وارد رشته پزشکی شده و توی همون اوایل کار مجبور به انصراف شده. پس مشاوره تحصیلی با هدایت تحصیلی درست میتونه فرد رو وارد رشته درستی بکنه که توی دبیرستان موفق باشه و با کمترین تلاش و با علاقه تمام وارد بهترین رشته دانشگاهی بشه. والدین هم باید ضرورت مشاوره تحصیلی در موقع انتخاب رشته کنکور رو به بچه هاشون یاداوری کنند تا با معیارهای درست بهترین راه رو انتخاب و از شکست های احتمالی پیشگیری کنند.

۴)    مشاوره تحصیلی برای جلوگیری از افت تحصیلی

بعضی از دانش آموزان توی فرآیند مشاوره تحصیلی خودشون خیلی نوسان دارند. این عوامل میتونه بیرونی (مثل خانواده، مدرسه و …) یا درونی (مثل انگیزه یا علاقه فردی، روش مطالعه و مرور، روش تست زنی، برنامه ریزی تحصیلی کنکور و …) نشات بگیره. توی این موارد مشاوره تحصیلی نقش ویژه ای داره. توی این فرآیند علل اصلی افت تحصیلی شناسایی میشه و راهکارهای حذف یا کاهش اونها کشف میشه. بعد از این مشاوره، فرد با چشمان باز روند تحصیلی خودش رو اصلاح میکنه و اگر مشکل جدیدی پیش اومد، باز هم با کمک مشاروه این موانع رو هم از سر راه خودش بر میداره.

۵)    مشاوره تحصیلی برای دانش آموزان نخبه

بعضی از دانش آموزان استعدادهای ویژه ای دارند که اونها رو از بقیه متمایز میکنه. توی فرآیند مشاوره تحصیلی میشه این افراد رو شناسایی کرد و براشون برنامه ریزی تحصیلی به خصوصی انجام داد که به سطوح پیشرفته تری برسند. برای این بچه ها، مشاوران، برنامه ریزی کنکور منحصر به فردی انجام میدن که سرعت و کارایی اونها رو چند برابر میکنه و هدف گیری برای رتبه های زیر ۱۰۰ رو پیش روی فرد میذاره. متاسفانه ما شاهد هستیم که خیلی از استعدادهای ویژه دانش آموزان با راهنمایی های غلط تلف میشه و فرد به اون چیزی که لیاقت واقعی اش هست نمیرسه. پس چه بهتر که با مشاوره تحصیلی، برنامه ریزی کنکور و انتخاب رشته کنکور صحیح و علمی جلوی این موارد از ابتدا گرفته بشه.

۶)    مشاوره تحصیلی برای دانش آموزان استثنایی

تعداد کمی از دانش آموزان هم توی گروه استثنایی ها جای میگیرند. این افراد معمولا محدودیت های حرکتی، شنوایی، بینایی یا هوشی دارند که باید برای اونها هم برنامه ریزی کنکور ویژه ای انجام داد. معمولا والدین این افراد نگرانی های زیادی دارند که ناشی از عدم اطلاعات صحیحی هست که به اونها رسیده. مشاوره تحصیلی علمی میتونه راه رو به روی این بچه ها هم روشن که بتونه با وجود تمام محدودیتها بهترین نتیجه ممکن رو بگیره. حتی بعضی اوقات بهتر هست که فرد وارد دانشگاه نشه و با یاد گرفتن یه مهارت حرفه ای از تمام کسانی که دانشگاه رفته اند هم پیشی بگیره. این شرایط مفصلا توی فرآیند مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی کنکور بررسی و نهایی میشه.